پرینتر سه بعدی صنعتی ایرانی top

 

 

شرکت توسعه فناوری مافوق صوت با تکیه بر دانش متخصصین و پژوهشگران جوان ایرانی پس از موفقیت در زمینه تولید دستگاه های هموژنایزر التراسونیک، توانست چاپگر سه بعدی ایرانی مبتنی بر تکنولوژی FDM را به صورت انبوه و گسترده تولید نماید.

پرینتر سه بعدی TOP مدل Indu یکی از پر فروش ترین و کاربردی ترین پرینترهای سه بعدی این شرکت بوده و از سال ۱۳۹۱ تحقیقات بر روی طراحی و ساخت آن انجام گرفته است و در سال ۱۳۹۲ اولین نمونه آن ساخته شده و در نمایشگاه های مختلف رونمایی گردیده است. در طول سال های ساخت و عرضه ی این محصول به بازار متخصصان این شرکت دانش بنیان با همت و تلاش بسیار نقاط ضعف این دستگاه را شناسایی کرده و برطرف نموده اند.

در آغاز تنها چند دانشگاه و شرکت های تحقیقاتی اقدام به تهیه این پرینتر سه بعدی کردند و با صبر و حوصله فراوانشان به ما فرصت دادند تا بتوانیم محصولی با کیفیت و با قابلیت رقابت جهانی تولید کنیم.

اینک پرینتر سه بعدی TOP توانسته در بازار های جهانی برای خود جایگاهی قرار داده و در نمایشگاه های مختلف جهانی خود را به عنوان یک محصول با کیفیت ایرانی معرفی کند.

در ادامه این مطلب می توانید به صورت کامل تمامی مشخصات دستگاه را مطالعه کرده و برای تهیه یک محصول با کیفیت و دارای ضمانت و خدمات پس از فروش اقدام فرمایید.

این شرکت در تلاش است نمونه های صنعتی و خانگی چاپگرهای سه بعدی را با بالاترین کیفیت و کمترین قیمت در اختیار متقضیان و مصرف کنندگان ایرانی قرار دهد.

جدول مشخصات پرینتر سه بعدی


نحوه کار پرینتر سه بعدی چگونه است؟

قطعه پرینت سه بعدیپرینتر سه بعدی برای ساخت طرح های سه بعدی نیازمند نرم افزار رابط خود است، این نرم افزار وظیفه ی تبدیل فایل های سه بعدی ساخته شده در نرم افزارهای CAD به کد های قابل فهم برای پرینتر سه بعدی را دارا می باشد. محدودیتی در طراحی با نرم افزار های سه بعدی یا اسکنرهای سه بعدی برای استفاده در پرینتر سه بعدی نمی باشد اما نیاز است تا این فایل ها با پسوند STL که مخفف STereoLithography است ذخیره گردند.

کد های خروجی از نرم افزار در قالب یک فایل اجرایی توسط پرینتر به دو صورت به پرینتر سه بعدی انتقال میابند؛ یا از طریق پورت USB کامپیوتر به پرینتر متصل شده و یا از طریق کارت SD به صورت غیر مستقیم پرینتر فایل را دریافت می کند.

از مزایای نرم افزار رابط می توان به تنظیمات اولیه و پیش فرض در نرم افزار اشاره کرد که نیاز به تنظیمات دستی بر روی پرینتر را تا حد بسیار زیادی برطرف می کند.

پرینتر سه بعدی با خواندن کدهای G-code به صورت خط به خط طرح را بر روی سطح پلتفرم که نگه دارنده قطعه است اکسترود (ذوب ماده مصرفی و خروج آن) می کند و قطعه کم کم به سمت ساخته شدن نهایی پیش می رود. قطعه ساخته شده با دقت بسیار بالا به طرح سه بعدی حاصل می شود.

 

چرا پرینتر سه بعدی TOP ؟

قطعه پرینت سه بعدیدر گذشته تولید یک قطعه یا محصول مستلزم راه اندازی یک کارگاه یا کارخانه مجهز به ابزار و ماشین آلات مختلف و از آن مهم تر صرفه اقتصادی برای تولید کننده بود. چاپگرهای سه بعدی این قابلیت را دارند که هر آنچه در ذهن شما می گذرد را به یک جسم قابل لمس تبدیل نمایند و از ایده های شما محصولات یا قطعاتی واقعی و حقیقی به وجود آورند.

طراحان می توانند در مدت زمانی بسیار کوتاه (نسبت به دیگر روش های نمونه سازی) پس از طراحی سه بعدی پروژه های خود با نرم افزارهای مختلف CAD نمونه ی اولیه ی محصول خود را با چاپ سه بعدی مشاهده و معایب آن را برطرف کنند، در گذشته این امر به علت مدل سازی دستی (و روش های دیگر) بسیار زمان بر بود ، احتمال خطا وجود داشت و گاهی در محصول نهایی ایراداتی باقی می ماند.

ورژن اول و نمونه اولیه این دستگاه در سال ۱۳۹۲ وارد بازار شد و هم زمان با آن فروشگاه پرینتر سه بعدی TOP به منظور ارائه خدمات و برطرف کردن مشکلات فنی رایج بین پرینترهای سه بعدی دایر گشت؛ پس از دو سال کار مداوم و ارائه ورژن های جدید تر سخت افزاری و نرم افزاری می توان به دست آورد های زیر اشاره کرد :

1. بدنه فلزی :

«جهت افزایش دقت، کارایی و عمر دستگاه، بدنه ی پرینتر سه بعدی Top به صورت تمام فلزی طراحی و ساخته شده است. نمونه های خارجی(در محدوده ی قیمتی) عموماً دارای بدنه ی چوبی یا پلاستیکی هستند.»

پرینتر سه بعدی با بدنه تمام فلزی و مستحکماز جمله مزایای دیگر استفاده از بدنه فلزی حذف نویز و خطا بر روی نازل های دستگاه می باشد. برای تشریح این مسئله باید گفت در دستگاه های پرینتر سه بعدی پلاستیکی یا چوبی به علت سبک بودن دستگاه و نداشتن استحکام مناسب اکسترودر ها در هنگام ذوب ماده مصرفی و ساخت طرح دچار لرزش شده و لایه ها به صورت درست و مناسب بر روی هم نمی نشینند.

باید توجه کرد که پرینتر سه بعدی یک ماشین ابزار است و با پرینترهای دو بعدی رنگی و جوهری تفاوت دارد، در این دستگاه ها موتورها به صورت دائم در حال حرکت هستند و قوانین فیزیکی و مکانیکی حاکم بر روی دستگاه باعث ایجاد خطاهایی می شوند.

در فرآیند بهبود عملکرد پرینتر سه بعدی TOP و برای رفع این چنین خطا ها به غیر از استفاده از مدارهای کنترلی بسیار دقیق، بدنه دستگاه فلزی ساخته شد. با این انتخاب عمر مفید دستگاه نیز بالاتر رفته ، کاربرد آن در مراکز صنعتی و خدماتی میسر گردیده و در مقابل ضربه های شدید مقاوم گشته است.

2. استفاده از ۷ موتور:

«نرسیدن ماده مصرفی به نازل نقطه ضعف بعدی پرینترهای سه بعدی می باشد که برای رفع آن از دو موتور کمکی بهره بردیم»

آیا می توان پرینتر سه بعدی را پس از شروع به کار به حال خود رها کرد و پس از چند ساعت قطعه خروجی را دریافت کرد؟ میزان ماده مصرفی دستگاه قابل محاسبه است؟ از کجا معلوم مشکلی برای دستگاه پیش نیاید؟

3dپرینتر با ۷ موتورپرینترهای مبتنی بر تکنولوژی FDM با استفاده از رول های فیلمان مواد مصرفی تغذیه می شوند، این رول ها عموماً در پشت دستگاه نصب شده و سر فیلمان در داخل نازل قرار می گیرد، در صورت کشیده شدن ناگهانی فیلمان بر اثر حرکت موتور ها و یا گره خوردن فیلمان و نرسیدن مواد مصرفی به نازل عمل اکسترود کردن که عامل ساخت قطعه می باشد متوقف می شود.

تنها کافی است یک دقیقه مواد مصرفی به دستگاه نرسد، و نتیجه آن از بین رفتن کل قطعه و به سرانجام نرسیدن آن است. و اما رفع این مشکل به چه طریق ممکن است؟

ما پس از تحقیقات خود بر روی پرینترهای سه بعدی و اعمال تغییراتی بر روی پرینتر TOP به منظور اطمینان از رسیدن مداوم ماده مصرفی به نازل ها در آخر دو موتور در پشت دستگاه قرار دادیم که وظیفه رساندن ماده مصرفی به نازل ها را بر عهده دارند.

«دو موتور ذکر شده جهت کمک به پایداری مواد در مجموعه اکستروژن می باشد.»

در مورد سوال بعدی که راجع به ماده مصرفی بود در نرم افزار رابط میزان متوسط ماده مصرفی در مورد قطعات تخمین زده می شود و با استفاده از الگوریتم های کاهش مصرف مواد مصرفی احتمال تمام شدن رول مواد مصرفی در طول پرینت کاهش میابد گرچه اگر این امر اتفاق بیوفتد با دانش قبلی می توان رول ماده مصرفی جدید را جایگزین کرد و ادامه پرینت را از سر گرفت.

3. دارای ۲ نازل :

«قابلیت ساخت قطعات با دو رنگ (دو نوع ماده مصرفی) به صورت همزمان»

پرینتر ۳ بعدی دو نازلهدر تکنولوژی FDM این پرینتر ها مواد مصرفی را با استفاده از نازل ذوب کرده (بسته به نوع ماده مصرفی دمای متناسب با آن نیاز است) و سپس براساس طرح سه بعدی بر روی پلتفرم قرار می دهند. در زمانی بسیار کوتاه ماده مصرفی سخت شده و طرح مورد نظر را به خود می گیرد. سپس دستگاه به لایه ی بالاتر رفته و این عمل تا جایی ادامه میابد که طرح به انتهای خود برسد.

هر یک از نازل های پرینتر Top قادرند درکمترین زمان ممکن به بالاترین دمای خود (۲۳۰ درجه) برسند و با استفاده از سیستم کنترل کننده، دمای خود را ثابت نگه دارند. نازل می تواند ماده مصرفی را با قطر های 0/1 تا 0/3 میلی متر خارج کند.

«لازم به ذکر است که تمامی تنظیمات گفته شده درون نرم افزار این پرینتر با رابط کاربری بسیار ساده قابل تنظیم است.»


بنابراین دقت این پرینتر در نهایت کیفیت خود 100 میکرون می باشد. از آن جایی که هدف اصلی این نوع از پرینترها ساخت نمونه ی اولیه می باشد و در زمینه های بسیار دقیق تر از آن ها استفاده نمی شود دقت 100 میکرون قابل قبول است. لازم به ذکر است که دستگاه های دیگری با دقت های بالا تر وجود دارند ولی هزینه ی مواد مصرفی و خود پرینتر بسیار گران قیمت تر است، در حال حاضر شرکت توسعه و فناوری مافوق صوت پرینتر سه بعدی مبتنی بر تکنولوژی DLP مخصوص جواهرات و امور پزشکی را در مراحل پایانی تحقیقات و شروع تولید دارد. این پرینتر ها با دقت 10 میکرون می توانند قطعه نهایی را تولید کنند اما محدودیت اندازه و زمانی دارند.

«پرینتر های سه بعدی FDM سریع ترین پرینترهای سه بعدی در ساخت قطعه می باشند.»


4. رابط کاربری :

پرینتر ۳ بعدی دو نازلهبه منظور راحتی هرچه بیشتر کاربران در این پرینتر سه بعدی، کاربر می تواند تمامی تنظیمات مورد نیاز را در نرم افزار انجام دهد و مدت زمان مورد نیاز جهت ساخت قطعه، مقدار ماده مصرفی مورد نیاز جهت ساخت قطعه و حتی طرح نهایی را به صورت شبیه سازی شده مشاهده نماید.

برخی از قابلیت های رابط کاربری به شرح زیر می باشد:

1. Build from SD cart
در این قسمت تنظیمات به صورت پیش فرض یا خودکار توسط نرم افزار انتخاب شده و فایل سه بعدی به صورت کاملا اتوماتیک اجرا می شود تا فرآیند ساخت انجام شود.

2. Preheat
به منظور آماده سازی(گرم شدن نازل ها و پلتفرم) به صورت دستی مورد استفاده قرار می گیرد.

3. Utilities
تنظیمات دستی پرینتر سه بعدی Top

4. Info and Settings
نسخه رابط کاربری، مشخصات دستگاه، بازگشت به تنظیمات کارخانه و …

5. ابعاد کاری پرینتر :

پرینتر ۳ بعدی دو نازلهاین پرینتر می تواند قطعاتی در ابعاد 22 در 15 در 15 سانتی متر را بسازد، تجربه ما در فروشگاه پرینتر سه بعدی TOP و ارائه خدمات به مشتریان باعث شد با استفاده از قطعه قطعه کردن طرح های ایشان قطعاتی بزرگ تر نیز بتوان با این دستگاه ساخت.

«لازم به ذکر است که ساخت قطعه با ابعاد بزرگ تر (در پرینترهای سه بعدی با قدرت پرینت در ابعاد بیش از 20 سانت) زمان ساخت قطعه را بسیار بالا می برد و احتمال خرابی قطعه در آن وجود دارد.»

در حالی که با قطعه قطعه کردن یک طرح هم زمان ساخت کاهش میابد و هم احتمال خطا پایین آمده و قابل حذف است. با این حال پرینتر سه بعدی صنعتی TOP نیز بنابر درخواست مشتریان ساخته شد که از شرح این محصول در اینجا خودداری می کنیم.


6. پلتفرم (سکو) با روکش Capton و استفاده از تکنولوژی ابداعی مایع ABS :

پرینتر ۳ بعدی دو نازلهاستفاده از روکش Capton در پرینترهای سه بعدی به منظور نگه داشتن قطعه بر روی سطح پلتفرم الزامی است، اما مشکل پاره شدن و در دسترس نبودن آن در داخل کشور از مشکلات به وجود آمده بعدی بود. برخی از شرکت های تولید کننده پرینتر سه بعدی از چسب های حرارتی به منظور حذف این روکش استفاده کردند که باید به چسبندگی پایین این چسب ها اشاره کرد که عملاً راهکار مناسبی نمی باشد.

قدم بعدی در تحقیقات مهندسین جوان این شرکت دستیابی به مایع ABS بود که برای حذف کردن روکش Capton مناسب ترین روش به نظر می رسید. این مایع بر روی شیشه ی نشکن ریخته شده و پس از فرم گرفتن برای پرینت سه بعدی بر روی سطح پلتفرم قرار می گیرد.

«چسبندگی بسیار بالا، ارزان بودن، عدم نیاز به حرارت بالا ، عدم خرابی و از کار افتادن پلتفرم پرینتر از جمله مزایای استفاده از این ماده است.»

7. نرم افزار کاربردی با آپدیت های متعدد و مستمر :

ساخت قطعه به صورت تو پر به هیچ وجه مرقوم به صرفه نیست، با توجه به قیمت مواد مصرفی که به صورت شناور بوده و غیر قابل اعتماد است. (گرچه شرکت توسعه و فناوری مافوق صوت مواد مصرفی مشتریان خود را همواره با قیمتی مناسب تامین می کند و در آستانه ارائه ماده مصرفی بومی می باشد)

پس لازم است که نرم افزار رابط بتواند ساختمانی با استحکام بالا درون قطعه ایجاد کند که هم در مواد مصرفی صرفه جویی شود و هم از مقاومت قطعه کاسته نگردد. به این منظور نرم افزار داخل قطعه را ساختمانی شیش گوش می سازد و انتخاب میزان تراکم این ساختار را به دست کاربر قرار می دهد.

«بنابراین می توان ساختار داخلی قطعه را از تماماً پر به ساختار لانه زنبوری و در نهایت تو خالی تغیر داد.»

هم چنین می توان گزینه های میزان دمای پلتفرم، نازل ها، سرعت حرکت آن ها و میزان دقت دستگاه را نیز تنظیم کرد. از توضیح دیگر امکانات نرم افزار صرف نظر می کنیم زیرا نیاز به مشاهده عملکرد دستگاه دارند و به صورت تئوری قابل فهم نمی باشند.

8. دانش بومی، گارانتی یک ساله و خدمات پس از فروش 5 ساله :

3d printerگارانتی یک ساله معادل 1500 ساعت کاری پرینتر و خدمات 5 ساله برای تامین قطعات (مواد مصرفی با قیمت مناسب به صورت دائم ارائه خواهد شد و شامل خدمات مادام العمر می باشد) از جمله مزایای این پرینتر می باشد.

پکیج محصول در هنگام خرید

1. پرینتر سه بعدی TOP

2. جعبه ابزار

3. پایه دمونتاژ مخصوص تعمیرات

4. شیشه نشکن و مایع ABS به اندازه 500 سی سی

5. دو رول فیلمان مواد مصرفی ABS با رنگ دلخواه مشتری

6. CD نرم افزار و آموزش های تکمیلی کاربری پرینتر سه بعدی و نرم افزار رابط

7. حمل، نصب، آموزش و ارائه برگه گارانتی معتبر توسط نماینده شرکت

سخن آخر

در آخر باید گفت در مسیر طراحی، ساخت، ارائه به بازار و پیشرفت این پرینتر تلاش های بسیاری انجام شده است، این پرینتر تا به حال در نمایشگاه های متعددی رونمایی شده و عموماً مشتریان ما دانشگاهیان، محققان، صنعت گران، طراحان، دفاتر خدماتی و حتی مدارس(جهت آموزش مباحث درسی با طرح درس اختصاصی) بوده اند.

تنها درخواست ما از شما این است که با دقت و هشیارانه انتخاب کنید، تیم تعمیرات این شرکت پرینترهای خارجی متعددی را تعمیر کرده و شناخت مناسبی از آن ها دارند و نیاز این دستگاه را به گارانتی و خدمات پس از فروش غیر قابل کتمان می دانند.

در صورتی که هر گونه نظر و پیشنهادی در خصوص پرینتر های سه بعدی و پرینتر سه بعدی TOP دارید خوشحال می شویم که شنوای آن باشیم، می توانید در همینجا نظر بگذارید و یا به آدرس ایمیل ما نظرتان را ارسال کنید.

«پرینتر سه بعدی TOP پس از تحقیقات گسترده توسط نیروهای مجرب و دانشگاهی اینک به عنوان پرینتر سه بعدی بومی پا به عرصه های بین المللی گذاشته است و در آینده شاهد موفقیت های دیگر آن خواهیم بود.»