مواد مصرفی یا فیلمان (Filament) مصرفی خوراک پرینتر های سه بعدی مبتنی بر تکنولوژی FDM است. همان طور که پرینتر های دو بعدی معمولی نیاز به کارتریج یا تونل به عنوان ماده مصرفی دارند در پرینتر های سه بعدی نیز بسته به تکنولوژی آن ها مواد مختلفی در اشکال مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. این مواد بسته به دمای ذوب تغیر حالت داده و نازل می تواند لایه ها را روی هم قرار دهد تا قطعه ساخته شود.

 فیلمان ماده مصرفی در قسمت پشتی دستگاه قرار گرفته و پس از گذر از موتور های پشتی دستگاه که وظیفه ی تامین ماده مصرفی به موتور اصلی دستگاه را دارند به اکسترودر دستگاه رسیده و عملیات قرار گیری ماده مصرفی به پایان میرسد.

فیلمان مواد مصرفی

وزن و قطر فیلمان های مواد مصرفی

    هر بسته ی فیلمان یک کیلوگرم وزن داشته و قطر آن 1.75 میلی متر می باشد. کیفیت مواد مصرفی در بالاترین حد خود است تا در فیلمان آن هیچ حباب یا ناخالصی وجود نداشته باشد، بنابراین در پرینت سه بعدی خطای ناخواسته رخ نداده و قطعه نهایی در نهایت کیفیت ساخته می شود.

 

مواد مصرفی در رنگ های مختلف

    فیلمان ها در کل دارای تنوع رنگ بندی می باشند چه رنگ ثابت چه فلوئورسنت و در حال حاضر حدود 20 رنگ از فیلمان ها موجود می باشد اما نکته ی قابل توجه در مورد فیلمان ها قابلیت رنگ کردن آنها می باشد. بدین معنی که اگر شما خواهان رنگی هستید که فیلمان آن موجود نیست می توانید از فیلمان سفید (دل به خواه) استفاده کنید و بعد از چاپ آن را به رنگ دلخواه در بیاورید.

 

انواع فیلمان ها

    برای مشاهده هر کدام از فیلمان ها، توضیحات علمی و تکمیلی آن ها و سفارش خرید هر کدام می توانید بر روی لینک های زیر کلیک کنید. (برخی محصولات فعلا موجود نمی باشند)

مواد مصرفی پرینتر سه بعدی

مواد مصرفی پرینتر سه بعدی

مواد مصرفی پرینتر سه بعدی

مواد مصرفی پرینتر سه بعدی

مواد مصرفی پرینتر سه بعدی

مواد مصرفی پرینتر سه بعدی