در گذشته ای نه چندان دور تصور آنکه بتوان هر شکل و یا طرح پیچیده ای را به روش های مرسوم تولید نمود، دور از ذهن و رویایی به نظر می رسید. به عبارت دیگر، تولید یک قطعه یا محصول مستلزم راه اندازی یک کارگاه یا کارخانه مجهز به ابزار و ماشین آلات مختلف و از آن مهم تر صرفه اقتصادی برای تولید کننده می باشد. از این رو به چه نحوی می توان تصور نمود که تولید یک قطعه پیچیده علاوه بر اقتصادی بودن، حتی در مقیاس نمونه اولیه، به صورت عملی و با دقت قابل قبولی امکان پذیر باشد؟ پاسخ به پرسش هایی از این دست تنها و تنها در یک عبارت خلاصه می شود و آن چیزی نیست جز «چاپگر سه بعدی»!

چاپگرهای سه بعدی این قابلیت را دارند که هر آنچه در ذهن شما می گذرد را به یک جسم قابل لمس و واقعی تبدیل نمایند و از ایده های شما محصولات یا قطعاتی واقعی و حقیقی به وجود آورند. 

اولین چاپگر سه بعدی در سال 1984 میلادی (1363 شمسی) توسط Chuck Hull در شرکت 3D Systems ساخته شد. پس از آن و به ویژه از ابتدای قرن 21 میلادی میزان فروش این دستگاه رشد قابل توجه و چشمگیری داشت و به دنبال آن قیمت این دستگاه با کاهش شدیدی همراه شد. با استفاده از یک چاپگر سه بعدی شما می توانید هر آنچه را که در تصور و رؤیاهایتان می پندارید بسازید و به یک واقعیت تبدیل کنید. به عبارت دیگر، شما بادر اختیار داشتن یک دستگاه رایانه شخصی می توانید مدل سه بعدی آنچه را که در ذهن دارید ترسیم نمایید و سپس با استفاده از یک چاپگر سه بعدی آن را در دستان خود لمس کنید! بله، ایده های خود را لمس کنید!

 


پرینتر های سه بعدی در افق های روشن


همه روزه، در ورکشاپ هایی مانند Hacker Spaces و Maker Spaces و رویداد هایی مانند Maker Faires که در شهر های مختلف دنیا در حال برگزاری است، افراد بیشتری به تکنولوژی چاپ سه بعدی دسترسی پیدا می کنند. از بهترین نمونه های بین المللی می توان به Wevolver در لندن و آمستردام، و یکی از آخرین های آن ها یعنی 3D Hubs که دسترسی راحت تر مردم به چاپگر های سه بعدی را فراهم می کند، اشاره کرد.

دسترسی راحت به اپلیکیشن های حرفه ای مدل سازی طراحی سه بعدی امکان استفاده از چاپ سه بعدی را برای مردم نقاط مختلف دنیا آسان می کند. به این ترتیب که با استفاده از مدل های سه بعدی و تبدیل آن ها به اطلاعات قابل پردازش پرینتر سه بعدی امر پرینت را تسهیل می بخشند. همه روزه بازار های فروش و سرویس های بیشتری در این حوزه توسط کارآفرینان و در بازار های پر سود در حال راه اندازی هستند. به عنوان مثال، Shapeways و Maker6 در ایالات متحده از محبوبیت برخوردارند.

برخی از مهره های کلیدی در این صنعت، به سمت راه اندازی سرویس های مربوط به مشتریان نیز روی آورده اند؛ مانند فروشگاه چاپ سه بعدی آمازون یا فروشگاه UPS در ایالات متحده. در آینده مقاله ای در باب "نحوه ی کسب درآمد از پرینتر های سه بعدی" در این سایت توسط همکاران من منتشر خواهد شد که تمام نکات مورد نیاز شروع یک کسب و کار با پرینتر سه بعدی توضیح داده شده است، پس با ما همراه باشید.

 


پرینتر سه بعدی در ایران

به علت هزینه بالا و دسترسی کم، این دانش فنی تاکنون آنچنان که باید در کشور گسترش نیافته است. کاربردهای این دستگاه بسیار متنوع بوده و می تواند باعث تسریع فرآیندهای نمونه سازی مورد نیاز دانشجویان و مراکز تحقیقاتی و صنعتی گردد.
 شرکت توسعه فناوری مافوق صوت با تکیه بر دانش متخصصین و پژوهشگران جوان ایرانی پس از موفقیت در زمینه تولید دستگاه های هموژنایزر التراسونیک، توانست چاپگر سه بعدی ایرانی مبتنی بر تکنولوژی FDM  را به صورت انبوه و گسترده تولید نماید. آن در حال جاضر این شرکت مشغول تحقیقات بر روی پرینتر های سه بعدی لیزری و پرینترهای DLP (کاربرد هایی مثل طلا سازی) می باشد که به زودی به سرانجام خواهد رسید.

 


مواد مصرفی مورد نیاز این چاپگرها

     امروزه، حدود 40 شرکت به ساخت پرینتر های سه بعدی می پردازند که در حوزه های گوناگون استفاده می شوند. این پرینتر ها بسته به نوع کارکردشان از مواد مصرفی مختلفی استفاده می کنند.

برخی پرینتر های سه بعدی از پودر به عنوان  ماده مصرفی استفاده می کنند، برخی از مایع پرینت سه بعدی و برخی دیگر از فیلمان های پلاستیکی به عنوان ماده مصرفی بهره می برند. شرکت توسعه فناوری مافوق صوت در حال تحقیقات بر روی ساخت فیلمان های مصرفی برای پرینتر های FDM می باشد در کنار آن اقدام به فروش مواد مصرفی مورد نیاز مشتریان کرده تا کمبود آن را در بازار ایران جبران نماید.

     تنوع در این مواد مصرفی بسیار زیاد است، از مواد پلاستیکی گرفته تا فلزات و سرامیک! توضیحات بیشتری از این مواد مصرفی در بخش محصولات قرار گرفته شده است که به صورت علمی و مفصل مورد بررسی قرار گرفته اند.