محققان معتقداند این چاپگر سه بعدی نحوه آموزش نسل جدید را متحول می‌کند به طوری که مدارس، به خصوص در کشورهای غربی، به افزودن این فن آوری به سیستم آموزشی خود علاقه زیادی نشان می‌دهند. اما در این کشور‌ها نیز مشکلاتی نظیر کمبود بودجه و نا آشنایی معلمان با این فن آوری، اجرای چنین طرح‌هایی را به تاخیر انداخته است. 

 به گفته ی پژوهشگران استفاده از این لوازم سبب تسریع یادگیری در بین نوجوانان شده و ارتقای هوشی آنان نیز از دیگر محاسن استفاده از چاپگر‌های سه بعدی است. هدف بعدی پژوهشگران برنامه ریزی و راه اندازی یک گردهمایی ویژه برای نوجوانان علاقمند به فن آوریهای دیجیتال است که در حقیقت ترکیبی از کارگاه و بازار نمایشگاهی خواهد بود.

پژوهشگران می‌گویند: " ما در این گردهمایی‌ها کار‌شناسان را دعوت خواهیم کرد که بیایند و برای شرکت کنندگان نوجوان تازه‌ترین دستاوردهای علمی برای کار با چاپگرهای سه بعدی، دستگاه برش لیزری و نرم افزارهای مربوط به طراحی و ساخت اشیا و ماشین آلات را توضیح بدهند. "

نوجوانان شرکت کننده می‌توانند هر چیزی را که می‌خواهند بسازند، محصول خود را در نمایشگاه به نمایش گذاشته و روش تولید آن را به بازدید کنندگان توضیح دهند. کار‌شناسان این برنامه اظهار امیدواری کردند تا نتایج این پژوهش مفید را هر چه سریع‌تر در اختیار تمامی مدارس و مسئولان قرار داده تا از آن بهره‌مند گردند.

 


پرینتر سه بعدی در مدارس ایران

در ایران نیز با کمک شرکت توسعه و فناوری مافوق صوت با قرار گیری پرینتر سه بعدی TOP در برخی از مدارس برجسته ی تهران نظیر مدرسه ی نیما یوشیج در امر آموزش مدارس کارهای عملی ای انجام شد. این شرکت در زمینه ی آموزش فناوری نوین پرینتر های سه بعدی فعالیت بسیاری کرده و در آینده ای نه چندان دور امید آن می رود که تمام مدارس ایران بتوانند از این تکنولوژی بهره ببرند تا سطح علمی کشورمان ارتقا پیدا کند.